Gamecamp 2019 Dijital Oyun Geliştirme Stajı | Kayıt Ol, İndir, Oyna!
Faaliyet Tarihi:
08.04.2019

Türkiye’nin devletten ar-ge desteği almaya hak kazanan ilk oyun yazılım firması olan Gamelab İstanbul oyun motoru geliştirmenin yanı sıra çeşitli kamu kurumları nezdinde; üniversite öğrencilerine, gençlere, çocuklara ve halka açık oyun kodlama eğitimleri verilmektedir.

Gamelab İstanbul staj programı 1 hafta süren bir ön eğitim turu ile başlamaktadır. Ön eğitimde yazılımcı öğrencilere kendi motoruna sahip örnek bir mini oyun yazdırılmaktadır. Tasarımcı öğrencilere ise Photoshop ve 3ds Max programları ile modelleme, doku hazırlama ve animasyon eğitimleri verilmektedir.

Ön eğitimden sonra öğrenciler devlet kurumları tarafından desteklenen resmi ar-ge projelerinde ar-ge ekip üyesi olarak görevlendirilmektedir. Yazılımlarda C++ ve Java dilleri kullanılmaktadır. Resmi ar-ge ekip üyesi oldukları için öğrencilerin isimleri ve yürüttükleri işler TÜBİTAK, KOSGEB gibi devlet kurumlarına düzenli olarak raporlanmaktadır. Ekip çalışması süresince Git Sistemi, takım yönetimi, programcılar için Photoshop’a giriş gibi çeşitli işbaşı eğitimler ve seminerler verilmeye devam edilmektedir.

Staj sonunda öğrencilere birer staj sertifikası takdim edilmektedir. Gamelab Istanbul staj programı; ön eğitimleri, resmi ar-ge çalışmaları ve sertifikasyon sistemiyle dünyanın en güçlü staj programlarından bir tanesidir.

Staj Nerede Yapılıyor?

Gamelab İstanbul’un İstanbul Aydın Üniversitesi’nin Florya Yerleşkesi içerisinde KOSGEB tarafından hibe olarak tahsis edilmiş olan 2 adet ofisi bulunmaktadır. Stajyerler bu ofislerde görev yapmaktadır.

Yaz dönemlerinde ise, kendi ofislerimizin haricinde, stratejik işbirliği yürüttüğümüz üniversiteler tarafından bilgisayar laboratuvarları tahsis edilmektedir. Bu nedenle genel olarak yaz gruplarındaki staj kadromuz kış gruplarına nispeten daha yüksek olmaktadır.

Gamelab İstanbul kadrosunda İstanbul’un ve Türkiye’nin birçok farklı üniversitesinden, farklı bölümlerden, farklı sınıflarda öğrenciler bulunmaktadır. Tüm okulların ve bölümlerin zorunlu staj programları ayrı özellikler göstermektedir. Daha önce bahsedildiği üzere Gamelab İstanbul’da staj yapan öğrencilere özel eğitimler verilmektedir. Doğal olarak bu eğitimlerin staja her katılan öğrenciye ayrı ayrı verilmesi mümkün olamamaktadır. Bu nedenle Gamelab İstanbul staj programının kendi dönemleri bulunmaktadır. Öğrencilerimizin kendilerine uygun staj dönemine başvurmaları ve katılmaları gerekmektedir.

Gamelab İstanbul Staj Dönemleri

1. Dönem: üniversitelerin güz dönemi boyunca süren 14 haftalık bir dönemdir. Bu dönemde staja katılacak öğrencilerin haftada en az 2 gün staja gelmeleri zorunludur. Staja gelinecek günler öğrencinin ders programına ve ofislerimizin müsaitlik durumuna göre beraberce kararlaştırılmaktadır. Mesai saatleri 09:00-17:00 arasındadır. %95 devam zorunluluğu bulunmaktadır. Mesaiye geç kalınması durumunda öğrenci yarım gün yok sayılmaktadır.

2. Dönem: üniversitelerin bahar dönemi boyunca süren 14 haftalık bir dönemdir. Bu dönemde staja katılacak öğrencilerin haftada en az 2 gün staja gelmeleri zorunludur. Staja gelinecek günler öğrencinin ders programına ve ofislerimizin müsaitlik durumuna göre beraberce kararlaştırılmaktadır. Mesai saatleri 09:00-17:00 arasındadır. %95 devam zorunluluğu bulunmaktadır. Mesaiye geç kalınması durumunda öğrenci yarım gün yok sayılmaktadır.

3. Dönem: yazın ilk yarısını kapsayan 6 haftalık bir programdır. Öğrencilerin hafta içi 5 gün staja gelmeleri sorunludur. Staj yeri laboratuvar imkanlarına ve Gamelab Istanbul’un ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. Mesai saatleri 09:00-17:00 arasındadır. %95 devam zorunluluğu vardır. Mesaiye geç kalınması durumunda öğrenci yarım gün yok sayılmaktadır.

4. Dönem: yazın ikinci yarısını kapsayan 6 haftalık bir programdır. Öğrencilerin hafta içi 5 gün staja gelmeleri sorunludur. Staj yeri laboratuvar imkanlarına ve Gamelab Istanbul’un ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. Mesai saatleri 09:00-17:00 arasındadır. %95 devam zorunluluğu vardır. Mesaiye geç kalınması durumunda öğrenci yarım gün yok sayılmaktadır.

Zorunlu stajı 30 günden fazla olan öğrenciler, teknoloji fakültelerinin öğrencileri ve 1 sömestr boyunca haftada 5 gün staj zorunluluğu olan diğer üniversite öğrencileri için staj programı öğrenci ile görüşerek düzenlenir. Bu durumdaki öğrencilerin staj başvurusu sayfamızdan ilgili dönemlere başvurması ve özel durumunu başvuru sayfasının en sonundaki “Ek Bilgi” kutucuğuna yazarak tarafımıza iletmesi gerekmektedir.

Devamsızlık sınırının aşılması durumunda öğrenci staj programından çıkartılır. Staj defteri imzalanmaz ve herhangi bir sertifika verilmez. Bu durumdaki öğrenci bir sonraki dönem öncelik hakkını da kaybeder.

Staj Başvurusu Nasıl Yapılır?

Staja Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Grafik Tasarım, Çizgi Film ve Animasyon, Görsel İletişim ,Tasarımı ve ilgili bölümlerden öğrenciler kabul edilmektedir. Staj programına katılmak isteyen öğrencilerin 8 Nisan 2019’a kadar Staj Başvuru Formu‘nu doldurması gerekmektedir.

Staj programına başvurmadan önce Staj Kabul Şartları metnini okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İlgili Haberler
Toplam Okunma Sayısı : 1.612


Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı
Yorum Yaz!