Kara Taht’ta Bizi Neler Bekliyor? | Kayıt Ol, İndir, Oyna!
Kara Taht'ta Bizi Neler Bekliyor? Poster
Kara Taht'ta Bizi Neler Bekliyor? Poster

Joygame'in en yeni MMORPG oyunu Kara Taht sahip olduğu yenilikçi özellikleriyle göz dolduruyor. Alfa testine katıldığımız Kara Taht'ın karakter ve sınıf sisteminin yanı sıra birlik ve binek gibi en çok merak edilen özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazımızı mutlaka kuyun.
Faaliyet Tarihi:
05.12.2013

Oyun severlerin aylardır merakla beklediği MMORPG oyunu Kara Taht, titiz bir lokalizasyon ve çeviri sürecinin ardından 5 Aralık’ta kapalı beta testiyle birlikte savaş alanlarına oyuncuları kabul etmeye başlıyor. Joygame’in yayıncılığını üstlendiği oyun CJ E&M (Netmarble) bünyesinde faaliyet gösteren Maius Games tarafından kendilerine ait olan özel bir oyun motoru ile geliştirildi. Monarch ismiyle Kore sunucularında Ağustos ayından bu yana faaliyet gösteren Kara Taht‘ın Joygame ofisinde yer alan alfa testine katılarak en çok merak edilen özelliklerini sizler için test ettik;

Sınıf/Karakter Sistemi

Kara Taht - Şövalye Sınıfı Kapsamlı bir karakter yapılandırma sistemiyle karşımıza çıkan Kara Taht‘ta zengin saç ve yüz stillerinin yanı sıra ten renginden dövmeye kadar bir çok detayı özelleştirmeniz mümkün. Cinsiyet seçeneği de sunan oyunda Şövalye, Avcı ve Ruhban olmak üzere 3 farklı sınıf bulunmakta.

Yakın dövüşte uzmanlaşmış olan şövalyeler kısa mesafelerde rakiplerine ağır hasar verebilirken, çeviklikleriyle ön plana çıkan avcılar isabet yetenekleri sayesinde uzak mesafelerden de düşmanlarına zarar verebiliyor. Zeka ve bilgelikleriyle dikkat çeken ruhban sınıfı ise büyü yetenekleriyle düşmanlarını zor duruma düşürürken emrindeki birliklerin moralini yükselterek iyileşmelerini sağlayabiliyorlar.

Kızıl kalkan ve mavi mızrak adında 2 düşman tarafın bulunduğu Kara Taht‘ta tecrübeli bir asker olduktan sonra gideceğiniz yolu belirlemek zorunda kalacaksınız. Buradaki ayırd edici nokta ise her iki tarafa da dahil olmadan bağımsız bir savaşçı olarak maceraya devam edebiliyor olmanız. Bağımsız karakterler taraf ayırt etmeksizin her karaktere savaş açabildiği gibi hedef olma riskini de taşımaktalar.

Oyunda sahip olacağınız birlikler için de sınıf seçimi yapmanız mümkün. Silahşör, mızrakçı, okçu ve büyücü olmak üzere 4 farklı birlik sınıfı sunan Kara Taht, karakter sınıfınızdan bağımsız olarak birliğinizin sınıfını seçmenize olanak tanıyor.

Birlik Sistemi (Troops)

Dünyanın ilk birlik savaşı MMORPG’si olma özelliği taşıyan Kara Taht‘ta 1vs1 solo mücadelelerin yanı sıra hem bireysel hem de toplu birlik savaşları yapabiliyorsunuz. Her biri en fazla 12 askerden oluşan 5 farklı birliğe sahip olabildiğiniz Kara Taht‘ta, karakterinizden bağımsız olarak birliğinizi geliştirmeniz mümkün. Oyundaki ünvan sistemine endeksli olan birlik sisteminde, askerlerinizi daha gelişmiş zırh ve silah ile donatabilmek için belirli bir ünvana ulaşmanız gerekiyor.

Emrinizde 5 farklı birlik bulundursanız da, savaşlara sadece tek birlik ile katılabiliyorsunuz, sistemin en güzel yönlerinden biri ise elinizdeki birlikleri farklı sınıflardan seçebiliyor olmanız. Bu özellik sayesinde rakibinize uygun birlik ile savaşa başlayarak stratejik üstünlük sağlayabilir ve zorlu savaşlardan galip ayrılabilirsiniz.

Saldırma, koruma, geri çekilme gibi çeşitli komutlarla yönetebildiğiniz birliklerinizin savaştaki başarılarını etkileyen 2 önemli faktör bulunmakta. Azık ve moral olarak karşımıza çıkan bu faktörlerin seviyesi düştüğünde birliğinizin savaş gücünde de azalma oluyor.

Binek Sistemi

Kara Taht - Bine Sistemi Ortaçağ’da geçen bir oyun olması sebebiyle çok fazla binek seçeneği olmayan Kara Taht‘taki ilk bineğimize 3.seviyede sahip olabiliyoruz.

Atların ön planda olduğu binek sisteminde, yol arkadaşlarımızı siper, nal ve eğer olmak üzere 3 farklı ekipman ile donatabilmemiz mümkün. Donattığımız her yeni ekipman ise bineğimizin hızını arttırarak hedefimize daha kısa sürede ulaşmamızı sağlıyor.

Sadece bir noktadan diğer bir noktaya ulaşmamıza yardımcı olan bineklerin savaşlarda herhangi desteği bulunmuyor.

Önemli Notlar
Kore versiyonu 2.4 gb olan Kara Taht‘ın yerli versiyonu içeriğinde hiçbir kısıtlama yapılmadan Türk oyun severlerin daha rahat indirip oynayabilmesi için 1.2 gb’a düşürülmüş. Ses ve grafiklerde yapılan optimizasyon ile %50 oranında hafifletilen oyunun mevcut grafik kalitesinin boyutu ve sistem gereksinimleri göz önüne alındığında oldukça iyi seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

Oyundan daha fazla zevk almanız ve hikayeye daha kolay adapte olabilmeniz için Kara Taht‘ın video ve oyun içi seslendirmeleri alanında uzman kişiler tarafından Türkçe olarak yapıldı.

Oyun içeriği bir yana sosyal platformlardaki paylaşımlar, canlı tv yayınları, röportajlar ve soru cevap etkinlikleri gibi takipçileri bilgilendirmek için yapılan hummalı çalışmaların yanı sıra ofisteki koşuşturma, öneri ve eleştiri bekleyen meraklı gözlerden de ekibin ne kadar istekli ve çalışkan olduğu anlamak mümkün. Kara Taht‘ın içeriğini yansıtan ve 5 gün gibi kısa bir sürede el emeğiyle yapılan harika sanat çalışmaları ise atlamak olmaz.

Kara Taht'ta Bizi Neler Bekliyor Ekran Görüntüsü Kara Taht'ta Bizi Neler Bekliyor Ekran Görüntüsü

İlgili Haberler
Toplam Okunma Sayısı : 4.140


Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı