Knight Online’dan Korsanlara Darbe! | Kayıt Ol, İndir, Oyna! /*Google DFP*/
Knight Online'dan Korsanlara Darbe! Poster
Knight Online'dan Korsanlara Darbe! Poster

Türkiye'nin en çok oynanan ve en fazla PvP sunucusu açılan MMORPG oyunlarından biri olan Knight Online, uzun süredir oyuna zarar veren illegal oluşumlar için yürüttüğü hukuk mücadelesinden önemli bir başarıya imza attı. Cezalandırma kararı çıkan davanın detaylarını haberin devamında bulabilirsiniz.
Faaliyet Tarihi:
15.07.2015

Ülkemizde en çok oynanan ve en popüler bilgisayar oyunlarından Knight Online oyunun korsan sunucularla yayınlanması ve oyunda hile satışı yapılmasına karşı Knight Online avukatlarının başlattığı hukuki takiplerin neticesinde A.Ş hakkında açılan ceza davasında kararı çıktı.

Knight Online avukatlarından Av. Burcu Erdoğan tarafından koturkiye.net sitesinin sahibi A.Ş hakkında cumhuriyet savcılığına yapılan başvuru üzerine, site sahibi ve sitede yapılan yayınlar mahkeme tarafından tespit edildi. Yapılan inceleme neticesinde A.Ş’nin açtığı web sitesinde Knight Online oyununa eser olarak ve markasına yönelik saldırı, kopyalama ve tecavüzlerine karşı Kayseri 3.Asliye Ceza mahkemesi tarafından site sahibinin cezalandırılmasına karar verildi. Böylece ülkemizde gelişmekte olan oyun sektörü için son derece önemli bir karar imza atıldı.

Aynı şekilde hile yazılım üreteni satan ve kullananlar hakkında da yasal takip başlatan Knight Online oyunu avukatları hem korsan sunucu ile yapılan yayınların hem de hile üreten, satan ve kullananların eylemlerinin esere ve markaya tecavüz ayrıca bilişim suçu vasfında olduğunu açıkladılar. Böylece hakkında ceza kararı verilen A.Ş . hakkında ayrıca yüksek miktarlı tazminat davalarının açılmasının da yolu açıldı. Korsan sunucu hakkındaki bu kararda sanık ayrıca dava giderleri ve avukatlık ücretlerini de ödemeye mahkum edildi.

Emsal niteliğindeki bu kararla oyunlarda korsan sunucu, hile üretim, yayın ve satışına hukuk bir kez daha dur demiş oldu.

İlgili Haberler
Toplam Okunma Sayısı : 2.025


Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı