Dota 2 | Kayıt Ol, İndir, Oyna!

Dünyanın en büyük ve köklü oyun firmalarından biri olan Valve tarafından geliştirilen Dota 2, Steam üzerinden oynanabilen free2play MOBA oyunudur. Adını Warcraft III: Reign of Chaos oyunu için hazırlanan Defense of the Ancients (DotA) modundan alan oyun, 2011 yılında bağımsız olarak Dota 2 adıyla oyun severlerin beğenisine sunuldu. Çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası (MOBA) türünün atası olarak kabul edilen oyun, kurgusu ve içeriğiyle günümüzdeki bir çok oyuna ilham olma özelliğini taşımaktadır.

Türünün ilk örneği olan oyun 2003-2005 yılları arasında bugün Riot Games’in başındaki isimlerden biri olan Guinsoo tarafından geliştirilmiş olup 2005 yılından günümüze kadar ise IceFrog tarafından geliştirilmeye devam etmektedir.

5’er kişilik 2 takım ile oynanan maçlar, 3 ayrı yol (lane) ile birbirine bağlanan ve Radiant ile Dire adı verilen asimetrik bölgelerin yer aldığı büyük bir haritada gerçekleşmektedir.

Kendi bölgelerindeki merkezde seçmiş oldukları hero ile 1. seviyede oyuna başlayan oyuncular, savunma kuleleri ile donatılmış 3 farklı yolu kullanarak karşı takımın merkezine ulaşmayı ve rakip ana binasını (Ancient) yok etmeye çalışır.

Yapay zeka yaratıkların da yer aldığı haritada her 2 takıma ait creep adı verilen ve maç süresince rakip takım unsurlarına saldırarak seviye atlayan minik savaşçılar bulunmaktadır. Taktiksel anlamda aktif çatışmalarda ve kule saldırılarında oldukça önem taşıyan creepler takımlar için 6.oyuncu özelliğini taşır.

Maç sırasında etkisiz hale getirilen kuleler, öldürülen rakip creep ve oyuncular puan kazanmanızı ve seviye atlamanızı sağlar. Oyun süresince seviye atlayarak ve puanları kullanarak heronuzun yeni ve daha güçlü özelliklere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Barındırdığı detaylı özellikler ve taktiksel mekanikler sebebiyle kendinden sonra çıkan MOBA’lara kıyasla daha komplike olan Dota 2, bu özelliği sayesinde tecrübe kazanıldığında da benzersiz bir oyun deneyimi sunmaktadır.

Dota 2 Sistem Gereksinimleri
Minumum
Önerilen
İşletim Sistemi: Windows 7+
İşlemci: Dual core Intel veya AMD 2.8 GHz+
RAM: 4 GB
HDD: 15 GB 
Ekran Kartı: nVidia GeForce 8600/9600GT, ATI/AMD Radeon HD2600/3600 
DirectX: Versiyon 9.0c 
Ses Kartı: DirectX uyumlu
İlgili HaberlerYorumlar

4 yorum yapıldı
Yorum Yaz!